Opublikowano listę autorów, którzy powalczą o główny laur Österreichischer Buchpreis 2019, oraz trzy debiutujące nazwiska.
Dziesięć nazwisk znalazło się na longliście do głównej nagrody literackiej Austrii. Tegorocznymi nominowanymi są Harald Darer (Blaumann), Raphaela Edelbauer (Das flüssige Land), Karl-Markus Gauß (Abenteuerliche Reise durch mein Zimmer), Norbert Gstrein (Als ich jung war), Florjan Lipuš (Schotter), Sophie Reyer (Mutter brennt), Gerhard Roth (Die Hölle ist leer – die Teufel sind alle hier), Clemens J. Setz (Der Trost runder Dinge), Marlene Streeruwitz (Flammenwand), Ivna Žic (Die Nachkommende). O debiut powalczą Marko Dinić (Die guten Tage), Angela Lehner (Vater unser) oraz Tanja Raich (Jesolo). ⇒
Nie wszystkie nazwiska są na rynku polskim zupełnie nieznane. Flagowym autorem jest oczywiście Karl-Markus Gauß, którego publicystyka kulturalna i eseistyka świetnie przyjęła się na naszym gruncie. W polskim przekładzie ukazało się do tej pory aż 7 pozycji. Jego ostatnią książką jest Dwanaście lewów albo śmierć (2018).
A Marlene Streeruwitz? Jej dwie książki, Uwiedzenia i Partygirl, są bardzo przychylnie komentowane nie tylko w Austrii, ale również w Polsce. To w końcu, po Elfriede Jelinke, druga najsilniejsza persona literatury feministycznej. Bardziej zaangażowani w kulturę niemieckojęzyczną czytelnicy z pewnością kojarzą również Gerharda Rotha. Już ponad dziesięć lat temu wyszedł nakładem PIW-u jego zbiór drapieżnych reportaży o współczesnym Wiedniu w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz – Podróż do wnętrza Wiednia: szkice.

Jury Österreichischer Buchpreis 2019, od lewej: Uwe Wittstock (krytyk literacki), Anne-Catherine Simon (dziennikarka „Die Presse”), Robert Renk (wydawca), Pia Janke (germanistka), Christian Schacherreiter (krytyk literacki)
Zeszłoroczny konkurs główny powieścią Königin der Berge wygrał Daniel Wisser, znany polskim czytelnikom z fragmentów powieści Löwen in der Einöde [Lwy na pustkowiu], prezentowanych przez samego autora na 13. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu (2017). Debiutem 2018 roku okazała się propozycja 26-letniej Austriaczki Marie Gamillscheg – Alles was glänzt, opowiadająca o ojczyźnie jako miejscu, w którym nie tylko my sami mamy czuć się dobrze, ale również zatroszczyć się o to, by inni również odnaleźli w niej swoje miejsce, tak autorka w skrócie wyjaśniała swoją literacką koncepcję.
Pięciu najlepszych autorów poznamy 8 października. Rozdanie nagród nastąpi podczas BUCH WIEN 4 listopada.
Powiązane artykuły
- 59
Po raz trzeci przyznano Österreichischer Buchpreis 2018. Główna nagroda przypadła Danielowi Wisserowi za powieść Königin der Berge. Za debiut wyróżniono Marie Gamillscheg za książkę Alles was glänzt. To prawdopodobnie najmłodsza państwowa nagroda literacka przyznawana w Austrii. Powołano ją do życia w 2016 roku z inicjatywy ministra Josefa Ostermayera. Organizatorami i…