Ćwierćwiecze jedynego takiego festiwalu w Polsce. Etiuda&Anima od 25 lat promuje osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej. I po raz kolejny nie mogło zabraknąć Austriaków.
Etiuda&Anima to coroczny konkurs krótkich metraży organizowany w trzech kategoriach. W najstarszym konkursie ETIUDA weźmie udział 35 etiud studenckich z 15 krajów, które oceni i nagrodzi statuetkami Dinozaurów jury pod przewodnictwem reżysera Janusza Kondratiuka. W tej kategorii wystąpi Austriak, Bernhard Wenger, z krótkometrażowym filmem fabularnym ENTSCHULDIGUNG, ICH SUCHE DEN TISCHTENNISRAUM UND MEINE FREUNDIN / (PRZEPRASZAM, SZUKAM STOŁU DO PING PONGA ORAZ MOJEJ DZIEWCZYNY).
Obraz opowiada o szwedzkiej parze odpoczywającej w austriackim kurorcie. Między dwójką dochodzi do gwałtownej kłótni. Dziewczyna wychodzi. Jej partner wyrusza na poszukiwania. Okazuje się, że nie jest to takie proste, jak sobie wyobrażał. Film zdobył dwie nagrody na tegorocznym Diagonale – za najlepszy film krótkometrażowy oraz za najlepszy film w kategorii Youth Jury Award. Wyróżnienie publiczności zdobył na Filmfestival Max Ophüls Preis, a w Karslruhe otrzymał równocześnie dwie statuteki: nagrodę miasta Karlsruhe Goldene ID oraz Movie Award of the Cultural Foundation of Sparkasse Karlsruhe.

Carl Achleitner i Rasmus Luthander w filmie „Entschuldigung, ich suche den Tischtennisraum und meine Freundin” (2018) | reż. Bernhard Wenger
Jubileuszowa ANIMA, czyli międzynarodowy konkurs krótkometrażowej animacji, będzie wyjątkowa. Wśród 61 filmów (spośród 1900 zgłoszonych) walczących o statuetki Jabberwockych znajdą się najnowsze animacje laureatów Grand Prix poprzednich edycji: Priita Pärna (Estonia), Patricka Boucharda (Kanada), Georgesa Schwizgebela i Claudiusa Gentinetty (Szwajcaria), Svetlany Filippovej (Rosja) oraz Marty Pajek i Pauliny Ziółkowskiej (Polska). W tej rywalizacji nagrody przyzna jury kierowane przez nominowanego do Oscara Paula Driessena.
Organizowany po raz drugi konkurs animacji polskiej ANIMA.PL obejmie 40 polskich filmów, z ponad 100 zgłoszonych. W tym konkursie statuetki Żmija wręczy jury, którego przewodniczącym jest polski twórca i pedagog Hieronim Neumann.
Gościem specjalnym tegorocznej, jubileuszowej edycji będzie Virgil Widrich, austriacki reżyser, scenarzysta, artysta multimedialny, wykładowca na Uniwersytecie Sztuki Stosowanej w Wiedniu. Austriak angażuje się jako menedżer projektów, projektant wystaw oraz dyrektor artystyczny przy tworzeniu scenariuszy, filmów krótkich i pełnometrażowych, instalacji, wystaw, muzeów, a także w międzynarodowych projektach badawczych. W 2004 roku był członkiem jury Ars Electronica, a od 2007 roku jest przewodniczącym Stowarzyszenia Austriackich Reżyserów Filmowych. Jest także członkiem Austriackiej Akademii Filmowej.
Widrich za swoją twórczość otrzymał ponad 130 międzynarodowych nagród. Jego krótkometrażowy film Copy Shop zdobył 37 nagród i był nominowany do Oscara. Fast Film, którego premiera odbyła się w Cannes w 2003 roku, wyróżniono aż 36 nagrodami. Jego najnowszym filmem fabularnym jest Noc z 1000 godzin (2016). W roku 2018 wyreżyserował swój pierwszy teledysk Nena & Dave Stewart: Be my Rebel.
Program jubileuszowej edycji festiwalu zamkną liczne warsztaty, wykłady i promocje, a także międzynarodowa konferencja branżowa Animacja, fabuła, dokument – o synergii połączeń, poświęcona współczesnemu przenikaniu się zazwyczaj oddzielnych rodzajów twórczości filmowej.
Szczegółowe informacje o projekcjach i wydarzeniach towarzyszących znaleźć można na stronie festiwalu.
Powiązane artykuły
- 63
Johannes Schiehsl i Paul Wenninger reprezentują w tym roku Austrię na 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima w Krakowie. Pierwszy zafascynowany jest animacją komputerową, ostatni bliższy jest koncepcji twórczej Zbigniewa Rybczyńskiego. Gościem honorowym festiwalu jest Hubert Sielecki. Festiwal odbywa się w ramach "Dni Austrii" w Krakowie. Aż trudno uwierzyć, że już…