Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

[WYSTAWA] Czedekowski / Portrecista wiedeński

Czerwiec 24-Październik 27

Bolesław Czedekowski był autorem ponad 2000 portretów, jednakże nasza wystawa prezentować będzie wycinek twórczości malarza, mianowicie jego prace ze zbiorów łańcuckich. Jedyna córka Czedekowskiego, Helena, we wrześniu 1939 roku poślubiła Adama Sierakowskiego, syna Stanisława i Heleny Sierakowskich, ostatnich właścicieli Waplewa Wielkiego. Po śmierci Czedekowskiego jego druga żona Hertha Aujezdecky przekazała do Muzeum w Łańcucie część spuścizny po malarzu: wyposażenie atelier oraz 15 obrazów wraz ze szkicami. Na wystawie zostanie pokazana cała darowizna żony malarza wypożyczona z Muzeum w Łańcucie, cztery obrazy przekazane na ekspozycję przez prywatnych kolekcjonerów oraz portret Adama Sierakowskiego wykonany przez jego żonę Helenę Czedekowską, podarowany Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim przez Jadwigę Sierakowską-Rey z Luksemburga.

Bolesław Jan Czedekowski (1885–1969) urodził się w Wojniłowie we wschodniej Galicji. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, był uczniem Kazimierza Pochwalskiego i Heinricha von Angeliego. Jest uznanym portrecistą elit polskich, austriackich, francuskich, angielskich i amerykańskich. Wśród portretowanych znajdowali się m.in. cesarz austriacki Karol I, Kazimierz Lubomirski (stryj Heleny Sierakowskiej), marszałek Ferdynand Foch, Alfred Chłapowski – dyplomata II Rzeczypospolitej i ambasador RP we Francji, a także prezydent Ignacy Mościcki, bracia Alfred i Jerzy Potoccy z Łańcuta, kardynał August Hlond, gen. George Patton i wiele innych znanych postaci XIX i XX wieku.

Wystawa zostanie zaaranżowana w małej galerii pałacu w Waplewie, która powstała w miejscu tzw. budynku gospodarczego po rewitalizacji zabytku.


Informacje: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły

Start:
Czerwiec 24
Koniec:
Październik 27
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Miejsce

Muzeum Tradycji Szlacheckiej / Muzeum Narodowe w Gdańsku
Waplewo Wielkie Polska + Google Map

Odpowiedz