Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„Obca dusza, ciemny las” / Reinhard Kaiser-Mühlecker w Warszawie

Marzec 22 / 18:00-20:00 CET

Wstęp wolny

„Jest w twórczości Reinharda Kaiser-Mühleckera coś dziwnego. Jego pierwsza książka, wydana kilka lat temu, zdawała się być z innej epoki, podobnie jak kolejne utwory, zatytułowane Magdalenaberg, Roter Flieder i Schwarzer Flieder. Akcja rozgrywa się głównie w gospodarstwach wiejskich w Górnej Austrii, w scenerii niczym ze szkiców Adalberta Stiftera czy Petera Roseggera. Także język urodzonego w 1982 r. autora nawiązuje do tych tradycji – jest realistyczny, nacechowany gwarą wiejską i długimi zdaniami, które sugestywnie odtwarzają życie wewnętrzne bohaterów. W jego nowej powieści widać to już w tytule – Fremde Seele, dunkler Wald [Obca dusza, ciemny las]. Tutaj XIX wiek w oczywisty sposób wkradł się do współczesności. Motto Turgieniewa, od którego pochodzi tytuł, faktycznie oddaje ducha książki – „Wiesz przecież, że obca dusza jest jak ciemny las”.

[Cytat z: Helmut Böttiger Die Sekte der scharfen Braut © Süddeutsche Zeitung, 27 września 2016 r., tłumaczenie: Goethe-Institut Warschau]


REINHARD KAISER-MüHLECKER urodził się w 1982 roku w Górnej Austrii. W latach 2003-2007 studiował m.in. rolnictwo, historię i rozwój międzynarodowy w Wiedniu. W 2008 roku zadebiutował powieścią Der lange Gang über die Stationen. Otrzymał za nią nagrodę literacką Fundacji Jürgena Pronto i stypendium promocyjne Fundacji Edenkoben. Ostatnia jego powieść Fremde Seele, dunkler Wald dostała się w 2016 roku do finału prestiżowej nagrody Deutscher Buchpreis.

Prowadzenie: dr TOMASZ OSOSIŃSKI
Spotkanie po polsku i niemiecku
Tłumaczenie w obie strony: MACIEJ ZGONDEK

Szczegóły

Data:
Marzec 22
Czas:
18:00-20:00
Koszt:
Wstęp wolny
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/188974891849562/

Organizator

Austriackie Forum Kultury
Strona internetowa:
http://austria.org.pl/

Miejsce

Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://austria.org.pl/

Odpowiedz