Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

[MIĘDZ. SYMPOZJUM] Rok 1918. Koniec starego świata, początek nowego

Maj 17 / 10:00-13:00 CEST

Wstęp wolny

Rok 1918 – koniec starego świata, początek nowego – to tytuł międzynarodowej konferencji współorganizowanej przez Instytut Historii UAM oraz Austriacki Ośrodek Kultury UAM w Poznaniu przy współudziale Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. W centrum obrad znajdzie się przełomowy moment w historii Austrii – narodziny Republiki wraz z różnymi konsekwencjami odchodzącego ładu politycznego, a zarazem wieloaspektowy obraz nowej architektury politycznej Europy Środkowej. Wiedeń roku 1918, Galicja we współczesnej historiografii, polskie i ukraińskie wizje wolności podczas I wojny światowej, ewolucja postaw wobec Austro-Węgier po 1918 roku, austriacko-polskie powinowactwa literackie, humanistyka polska na Uniwersytecie Lwowskim, rok 1918 w świetle kobiecych przekazów pamiętnikarskich – to tylko niektóre tematy wystąpień.

W sympozjum udział wezmą wybitni specjaliści z zakresu historii i literaturoznawstwa z Polski, Austrii i Czech, m.in. prof. Jacek Purchla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Christoph Augustynowicz – dziekan Wydziału Historii i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wiedeńskim, autor licznych prac poświęconych związkom polsko-austriackim oraz historii Europy Wschodniej, prof. Alois Woldan – dyrektor   Instytutu Slawistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim, specjalizujący się m.in. w relacjach między literaturą polską, ukraińską i niemiecką w XIX-wiecznej Galicji, prof. Jan Rychlik z Uniwersytetu Karola w Pradze – badacz historii Czech i Słowacji,  prof. Krzysztof A. Kuczyński z Uniwersytetu Łódzkiego, autor prac naukowych oraz książek m.in. z dziedziny współczesnej literatury niemieckiego obszaru językowego, prof. Stefan H. Kaszyński, jeden z najlepszych znawców literatury austriackiej, twórca pierwszego w Europie Zakładu Literatury Austriackiej w ramach Instytutu Filologii Germańskiej UAM.

Kierownictwo naukowe konferencji: prof. Waldemar Łazuga, kierownik Zakładu Kultury i Myśli Politycznej w Instytucie Historii UAM, wybitny znawca polsko-austriackich odniesień historycznych.

Konferencja pod honorowym patronatem J.M. Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.


Goście z Austrii: prof. Christoph Augustynowicz oraz prof. Alois Woldan

Szczegóły

Data:
Maj 17
Czas:
10:00-13:00
Koszt:
Wstęp wolny
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizatorzy

Miejsce

Instytut Historii, Collegium Historicum-Morasko
ul. Umultowska 89D
Poznań, Polska
+ Google Map

Odpowiedz