Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

[LITERATURA] TraklTat 2018 | V Festiwal Literacko-Artystyczny im. Georga Trakla

Listopad 4-Listopad 16

Wstęp wolny

Już po raz piąty zapraszamy na Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT organizowany przez Fundację Promocji Kultury „Urwany Film” i Konsulat Generalny Austrii w Krakowie. W 2014 r. wskrzesiliśmy Konkurs im. Georga Trakla, którego pięć edycji odbyły się w pierwszej połowie lat 90., gdy konsulem Austrii w Krakowie był dr Emil Brix, pomysłodawca konkursu.
Po 20 latach jest on najważniejszym elementem festiwalu, podczas którego mają miejsce koncerty, spektakle teatralne, seanse filmowe, wystawy plastyczne, promocje książek, sesje naukowe i panele dyskusyjne

We wtorek, 13 listopada o godz. 18 w Artetece WBP w Krakowie, przy ul. Rajskiej 12 (wejście od ul. Szujskiego) odbędzie się panel dyskusyjny związany z wydaniem książki naukowej „Topografie poezji Georga Trakla”, będącej zbiorem referatów przygotowanych głównie przez germanistów z całej Polski, które zaprezentowano podczas sesji naukowej pod tym samym tytułem. Odbyła się ona w auli Biblioteki Jagiellońskiej, w listopadzie 2017, w ramach V festiwalu TRAKL-TAT. W dyskusji wezmą udział: prof. Jadwiga Kita-Huber (Uniwersytet Jagielloński), redaktorka książki i organizatorka sesji naukowej, prof. Renata Dampc-Jarosz (Uniwersytet Śląski), prof. Joanna Godlewicz-Adamiec (Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Marek Karwala (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Wiersze Trakla będzie recytował aktor Krzysztof Stanio.

W środę, 14 listopada o godz. 19 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, przy ul. Lipowej 4 zostanie zaprezentowany spektakl teatralny w reżyserii Pawła Bitki-Zapendowskiego „Trakl Nieskończony”. W spektaklu o poecie opowiadają osoby, które znały go dobrze lub poznały go przelotnie: ordynans Mathias Roth, pacjent z sali szpitalnej – porucznik dragonów, Alojz – krakowski artysta malarz, Greta – siostra poety oraz skrzypek z opery wiedeńskiej. W rolach głównych: Marek Jędrzejczyk, Magdalena Żurawska, Wojciech Gałziński.

Ostatni festiwalowy wieczór będzie miał miejsce w piątek, 16 listopada o godz. 18 w Żydowskim Muzeum Galicja przy ul. Dajwór 18. Gala rozpocznie się ogłoszeniem listy laureatów IV TRAKL-TATU. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla. Jury w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący) oraz Marcin Baran i Wojciech Bonowicz przyzna nagrody najlepszym poetom.

W części artystycznej, w programie „Muzyka Łuku Karpackiego”, wystąpi Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk, architekt, znawca etnokultury ziem górskich) i jego kapela góralska „Śleboda”. W atrakcyjnej konwencji słowno-muzycznej zostanie przedstawiona kultura narodów współtworzących niegdysiejsza c.k. monarchię.

Szczegóły

Start:
Listopad 4
Koniec:
Listopad 16
Koszt:
Wstęp wolny
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Fundacja „Urwany Film”
Strona internetowa:
http://fundacjaurwanyfilm.pl/

Miejsce

Różne lokalizacje
Polska + Google Map

Odpowiedz