Parallel Vienna to międzynarodowe targi sztuki współczesnej, które odbywają się rokrocznie w Wiedniu już od siedmiu lat. W tym roku Polskę będzie reprezentował duet kompozytora muzyki elektoroakustycznej oraz architektki, działających pod auspicjami fundacji AP KunstArt.
Fundacja AP KunstArt w Wiedniu zaprezentuje instalację Ferrofluctuations – ferrofluktuacje. Pod tą fantasmagoryczną nazwą kryje się coś więcej niż tylko chwytliwa i budząca tysiące skojarzeń gra słów. Twórcy projektu, Franciszek Araszkiewicz i Beata Malinowska-Petelenz, uchwycili to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niewidoczone: przestrzenie wpływu, otwartych granic i ukrytych relacji. To własnie te relacje tkają struktury wizualne i dźwiękowe pełne wzajemnych obszarów oddziaływania. Pojedyncze wybory i delikatne zmiany inicjują subtelne procesy, a także budują kolejne jakości i znaczenia.
Instalacja składa się z trzech powiązanych ze sobą obiektów: instalacji interaktywnej z cieczą ferromagnetyczną, warstwy dźwiękowej oraz obrazów. Te ostatnie powstały z zastosowania techniki mieszanej, m.in akwareli, akrylu, rysunku).
Beata Malinowska-Petelenz skupia się na kolorze i formach, swoistych skrawkach tworzących nowe tożsamości. Pozostają w bliskiej relacji z instalacją-obiektem z cieczą ferromagnetyczną. Ciecz zmienia swoje kształty pod wpływem pola elektromagnetycznego. W ten sposób generuje zjawiska dźwiękowe. Wpływać może na nie również swoją obecnością widz, np. za pomocą pola emitowanego przez telefon komórkowy.
PARALLEL VIENNA to pięciodniowe wydarzenie, podczas którego zaprezentuje się kilkadziesiąt instytucji i artystów, większość z Austrii. AP KunstArt jest jedyną organizacją reprezentującą Polskę. To młoda fundacja z wielkimi pomysłami. Jej przedstawiciele działają na rzecz rozwoju sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej, literatury oraz form interdyscyplinarnych. Wspierają i promują polskich artystów za granicą oraz prowadzą badania nad kulturowymi znaczeniami pamięci i przestrzeni.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24- 28 września.
dr Franciszek Araszkiewicz
Kompozytor, twórca prac audiowizualnych i instalacji dźwiękowych. Laureat konkursów i nagród kompozytorskich (m.in. artist-in-residence Q21 Museum Quartier Wien 2018, Kulturkontakt Vienna 2016, Villa Waldberta Munich 2015, Giovannini competition 2014, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2014, Konkurs im. Ochlewskiego 2013). W 2014 roku przebywał w Domu Arnolda Schönberga w Mödling w ramach Avenir Grant przyznawanego przez Arnold Schönberg Center w Wiedniu.
dr hab.inż. arch. Beata Malinowska-Petelenz
Architektka, malarka, autorka książek. Swoje prace, wykonywane zazwyczaj w technice rysunku (głównie rysunki in situ, formy artefaktów pamięci) i technikach mieszanych (akwarela, tusz, kredki, akryl), prezentowała m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii i Japonii. Autorka 21 wystaw indywidualnych, uczestniczka licznych wystaw zbiorowych. Współpracuje z artystami nowych mediów. Koncentruje się na kolorze (lub świadomym jego braku), strukturach organicznych i architekturze. Mieszka i pracuje (Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej) w Krakowie.
Powiązane artykuły
- 52
Twórca kompozycji instrumentalnych, elektroakustycznych, audiowizualnych, instalacji interaktywnych. Razem z Beatą Malinowską-Petelenz goszczą na targach sztuki współczesnej PARALLEL VIENNA z instalacją Ferrofluktuacje. Franciszek Araszkiewicz opowiada o magicznym świecie muzyki, ludzkiej świadomości i nieograniczonych możliwościach twórczych. W maju tego roku obronił Pan pracę doktorską dotyczącą utworu Innerealization na orkiestrę kameralną i elektronikę…
Niejako sam z siebie [Franciszek Araszkiewicz Wywiad PARALLEL VIENNA] | Austriart
Wrzesień 24, 2019[…] Ferrofluctuations/Ferrofluktuacje to kolejny rozdział dużego cyklu z motywem przewodnim jakim są̨ „fluktuacje”. Czym one dla Pana są? Jakimi „obrazami” operują? […]